Jízda designem v EGOÉ

Jeho snem je stát se produktovým designérem. Jednoho dne proto sebral odvahu a napsal do Sběrny přání projektu PročByNe?. Chtěl si na vlastní kůži vyzkoušet, co jeho vysněná práce obnáší. Student produktového designu plzeňské univerzity Martin si zvolil bílovickou firmu EGOÉ, aby rozšířil své zkušenosti a naučil se například to, že nic není nemožné a všechno se dá vytvořit. Splnila stáž Martinova očekávání? Nastartovala jeho kariéru? V čem ho utvrdila a naopak překvapila?

Přečtěte si jeho blog 👇🏼

_______________________________________________________

Co tě vedlo k tomu, že ses přihlásil na stáž v projektu PročByNe? A proč sis vybral společnost EGOÉ? 

Popravdě řečeno, chtěl jsem vědět, jak funguje design v praxi, protože jednou bych se chtěl živit jako produktový designér. Na projekt PročByNe? mě přivedla má kamarádka Katka Vejrostová, která o něm mluvila s pozitivními dojmy (PročByNe? ji zavedlo na stáž ve firmě ETA), že ať to taky zkusím. ‌Společnost EGOÉ jsem si vybral kvůli produktům, které se tam vyrábějí jako například: venkovní nábytek, zastávky MHD, camping či drobnější architektura, což je téma, kterým se zabývám na Univerzitě v Plzni. A mají skvělý areál v moravských Bílovicích, kde vznikají skvělé produkty. ‌

Co jsi od stáže očekával? 

Moc jsem toho od stáže neočekával, jelikož jsem nevěděl, co očekávat.  Ze začátku jsem měl velký strach, jak na mě bude vedení EGOÉ reagovat. Ale při prvním setkání s panem Jakšíkem, který je technickým ředitelem firmy, mě překvapil jeho přístup i přístup celého studia. Přijali mě velice přátelsky a já jsem se jim to snažil oplatit moji dobře odvedenou prací ve studiu.

Co sis ze stáže odnesl? 

Zjistil jsem, že designér neřeší jenom barvičky na produktu, ale má samozřejmě dosti velkou zodpovědnost, kterou jsem při navrhování pociťoval. Také jsem si uvědomil, jak je čas vzácný, a že navrhování by nemělo trvat příliš dlouho. A to není jediné, co jsem si ze stáže odnesl. Dostal jsem možnost být i nadále v kontaktu s firmou EGOÉ. Čehož si neskutečně cením.

Martin v EGOÉ

Naučil ses něco, co využiješ ve svém studiu nebo v budoucí profesi? 

‌Odpovím nejspíš prostě. Naučil jsem se, jak správně využít čas a jak být ve svých činnostech aktivní a produktivnější. Co se týče dovedností, které jsem se naučil během studia, tak ty byly během stáže zdokonaleny, například modelování v PC či klasické skicování. Čas je pro designéra velice důležitý. ‌

Jak bys shrnul průběh stáže?

Byla to celkem jízda.  Přišel jsem do firmy a pan Jakšík mě rychle zaúkoloval. Nejdříve mě seznámil s ostatními ve studiu a s lidmi, se kterými budu během týdne v neustálém kontaktu. Provedl mě výrobou, kde se postupně vytvářejí produkty, které můžeme vidět ve městech. Od designéra, který mě měl na starosti, jsem se naučil velmi cennou věc a to, že nic není nemožné a vše se dá vytvořit. Jen je důležité chtít a vědět jak. Každý den jsme si předem řekli, co je ten den třeba udělat. Dostal jsem za úkol vytvořit rešerši a navrhnout stojan pro kola a možnosti pro elektrola. Jelikož jsem sportovec, byl jsem tímto úkolem velice nadšený a hned jsem se pustil do práce. Konzultace probíhaly každý den a když jsem potřeboval něco řešit v průběhu, byli všichni vždy velmi ochotní.

Areál EGOÉ

Proč by se měli i ostatní přihlásit na stáž v projektu PročByNe?

‌Je to velká příležitost vyzkoušet si něco nového, moc si toho cením, protože vím, že není jednoduché se do takové skvělé firmy dostat. A také když jsi ve svém oboru dobrý, tak kromě stáže můžeš získat i kontakt do budoucna. Takže by byla velká chyba nenapsat na sběrnu přání v PročByNe?.

Také byste si chtěli vyzkoušet nějakou vysněnou stáž? Nezapomeňte hlídat naši nabídku vypsaných stáží, nebo si napište svou vlastní 👍🏻