Na stáži u prezidentky: "Byl to jedinečný zážitek!"

Získat teoretické znalosti o fungování institucí Evropské unie je jedna věc, ale prožít to v praxi je něco úplně jiného. Studentka Silvie měla díky stáži PročByNe? možnost nahlédnout do světa, o kterém se jí dříve ani nesnilo. Během týdenní stáže stínovala Robertu Metsolu, předsedkyni Evropského parlamentu a nejvýše postavenou ženu v této instituci. „Každý den přinesl něco nového. Zúčastnila jsem se například workshopu o umělé inteligenci, oficiálního přivítání jordánského krále nebo setkání s herečkou Cate Blanchett,“ vzpomíná Silvie na svou stáž. Podle svých slov si díky tomu rozšířila obzory a uvědomila si, jak blízko nám může být zdánlivě vzdálený „Brusel“. 

Přečtěte si její blog 👇🏼

_______________________________________________________

Proč ses přihlásila na stáž v projektu PročByNe? Co tě zaujalo na nabídce stínovat předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolu?

 

Ačkoliv jsem již v minulosti absolvovala řadu stáží, tato konkrétní mě zaujala hned „na první dobrou“. Líbilo se mi, že projekt PročByNe? nabízí zájemcům stáže na místech, kam se obvykle jako student nepodíváte. Protože mám vystudované mezinárodní vztahy, můj zájem podpořilo to, že se jedná o stáž v jedné z klíčových unijních institucí – Evropském parlamentu. Nemusím asi dále vysvětlovat, že možnost stínovat jednu z nejvýše postavených žen v současné mezinárodní politice je opravdu jedinečná příležitost, takže pro mě účast v projektu byla jasnou volbou 😀

 

Co jsi od stáže očekávala?

Jako stážista máte unikátní možnost proniknout, byť na krátkou dobu, na místa, která vás zajímají a setkat se s lidmi, kteří vám mohou práci přiblížit ze své perspektivy. Jelikož jsem již nějakou představu o chodu Evropského parlamentu měla, chtěla jsem nahlédnout trochu více „pod pokličku“. Zjistit, co obnáší práce vysoce postavené a politicky výrazné osoby, jako je předsedkyně Evropského parlamentu.

 

Stážistka Silvie

Jak bys shrnula průběh tvé stáže?

 

Každý den byl jiný a i mé úkoly se v průběhu týdne lišily. Líbilo se mi, že jsem v rámci dne měla možnost sestavit si vlastní program dle toho, co mě zrovna zaujalo. Týden mé stáže byl zvláštní v tom, že šlo o tzv. committees week, kdy se na začátku týdne setkávaly expertní výbory k projednání svých agend před blížícím se malým plenárním zasedáním Evropského parlamentu v Bruselu (pozn. standartní plenární zasedání Evropského parlamentu se koná každý měsíc ve Štrasburku).

 

Měla jsem možnost vyzkoušet si práci jednotlivých týmů v kabinetu paní předsedkyně, ať už v oblasti vnějších nebo vnitřních záležitostí nebo diplomatického protokolu. Účastnila jsem se například mini plenárního zasedání Evropského parlamentu, každoroční konference velvyslanců EU ve třetích zemích, jednání expertního výboru k otázce rozšíření EU o další členy, oficiálního přivítání jordánského krále Abdalláha II. nebo velvyslankyně dobré vůle UNHCR herečky Cate Blanchett a také workshopu na populární téma umělé inteligence. Týden to byl určitě nabitý. 😀

 Co ti stáž dala?

 

Ucelenější představu o funkci Evropského parlamentu. V Evropském parlamentu zasedají europoslanci, kteří reprezentují rozdílné názory svých voličů. Bylo proto zajímavé seznámit se s rozdílnými postoji na aktuální politické otázky, jako je např. terorismus v Izraeli a válka proti Hamásu nebo vstup Ukrajiny a některých balkánských zemí do Evropské unie. I když někdy osobně s prezentovaným názorem nesouhlasíte, je nutné si uvědomit, že europoslanec zastávající konkrétní názor reprezentuje názor desetitisíců jeho voličů. Pro mě osobně to bylo i určitým rozšířením obzorů, protože leckdy to, co se prezentuje v tuzemských médiích, může být jen určitou výsečí názorů.

Co dalšího sis odnesla?

 

Zajímavé bylo si uvědomit, kolik lidské práce a času stojí za každým oficiálním vyjádřením Evropského parlamentu, který je prezentován paní předsedkyní. Její kabinet čítá zhruba 40 lidí, kteří se společně s osmi stážisty podílí mimo jiné na přípravě oficiálních stanovisek Evropského parlamentu. Zajišťují, aby byly nejen expertně správně, ale i koherentní s dřívějšími vyjádřeními Evropského parlamentu a v souladu se současnou politikou a směřováním Evropské unie.

 

Naučila ses něco, co využiješ ve svém studiu nebo ve své budoucí profesi?


Myslím, že jakákoliv zkušenost z nitra jedné z evropských institucí je posunem k lepšímu pochopení unijní politiky a celkového fungování Evropské unie. To, co se učíme na středních nebo vysokých školách, je pochopitelně pouze teorie.

 

Protože se při svém současném studiu nebo v rámci pracovní náplně často setkávám s unijní perspektivou (konkrétně unijní legislativou😀), vážím si každé takové příležitosti, která mi pomůže získat ucelenější pohled na tak komplexní těleso, a to nad rámec mého studia nebo práce. Přestože se nám totiž unijní politika může zdát velmi vzdálená, myslím si, že je velmi důležité si uvědomit, nakolik mohou mít dílčí otázky dopad i na nás občany. A to lze krásně pozorovat při otázkách, o kterých se aktuálně hlasuje v Evropském parlamentu.

Jak budeš na tuto zkušenost vzpomínat?

 

Určitě jenom v dobrém. Byl to jedinečný zážitek. A já ještě jednou děkuji za tuto příležitost!

 

Přihlas se na stáž i ty! Sleduj naši nabídku stáží nebo si napiš o tu vlastní vysněnou do Sběrny přání. 👍🏻