Nepromarněná šance u hejtmana Jihomoravského kraje

Rodilý Brňák Matouš je akčním studentem a skautem. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně studuje hned dva obory se zaměřením na politologii a veřejnou a sociální politiku. Drží se přísloví, že bez práce nejsou koláče, a proto při studiu nezahálí a snaží se proniknout do praxe co nejdřív.

I proto se tanečník verbuňku rozhodl na týden vyměnit svůj kroj za sako a vyzkoušel si, jaké to je být v patách hejtmanovi Jihomoravského kraje. Díky stáži PročByNe? zažil Matouš po boku Jana Grolicha nejzajímavější týden za celou dobu studia. Kam všude se s hejtmanem podíval? A co se od něj naučil?

 

Přečtěte si jeho blog 👇🏼

_______________________________________________________

Proč ses přihlásil na stáž PročByNe? a vybral sis právě stínování hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha?

 

Byla to nabídka, která se nevidí často. A pro mě, Moraváka, se vztahem ke svému regionu a kraji, to byla jedinečná příležitost poznat prostředí, které do velké míry ovlivňuje život v Jihomoravském kraji.

 

Jak bys popsal stáž 2 slovy?

 

Nepromarněná šance!

 

Jak vypadal ve stručnosti tvůj týden stínování? Jak stáž probíhala?

 

Bylo to hodně o ježdění po kraji, setkávání se s lidmi, kteří mají vliv a zájem měnit věci k lepšímu. Poznal jsem, že být hejtmanem znamená zažívat každý den něco nového a že žádný den není stejný. Stáž se nesla v přátelském duchu, pan Grolich byl vždy ochotný odpovídat na mé otázky a užili jsme si nejednu hlubší polemiku – ať už o politice, tak o životě jako takovém.

 

Matouši, s malou nadsázkou se dá říct, že jsi budovu krajského úřadu pozoroval několik let z oken tvé domovské fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Napadlo tě někdy, že by ses mohl ocitnout na druhé straně a stát se stínem hejtmana? Jaký to byl pocit?

 

Nemohu popřít, že za dobu svého studia jsem o práci na krajském úřadě uvažoval už mnohokrát. Ale kdyby mi někdo na začátku semestru řekl, že budu v březnu týden doprovázet hejtmana Jihomoravského kraje a sledovat, jak se dělá opravdová politika, tak bych mu zřejmě nevěřil. Pocit to byl mimořádný. Taková možnost se člověku naskytne jednou za studium.

 

Stážista Matouš u hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha

Pan hejtman Grolich je hodně aktivní v komunikaci na sociálních sítích, pro kterou používá svůj specifický humor. Je něco, co ses od něj v této souvislosti naučil?

 

Naučil jsem se něco, co byste možná nečekali. Když se zpětně dívám na týden prožitý s panem Grolichem, tak cítím, že není dobré dát na dojem, který o člověku získáte pouze skrze sociální sítě a podcasty. Tím nemyslím, že by pan Grolich byl snad nějaký suchar… To ani v nejmenším! 😀 Ale přesvědčil jsem se o tom, že sociální sítě nejsou skutečným odrazem reality. Stáž mi umožnila konfrontovat své představy s realitou, která je vždy výrazně plastičtější než několikavteřinové reels či dvacetiminutový podcast. Od pana Grolicha jsem se naučil, že je velmi dobré poznat lidi osobně, vidět jací jsou a nedělat si obrázek pouze na základě sociálních sítí.

 

Co považuješ za největší zážitek celého týdne?

 

Osobně žiju spíš z maličkostí, které utváří větší celek. Proto pro mě byla potěšující každá diskuze a polemika, kterou jsme s panem Grolichem vedli.

  

Během stáže jsi absolvoval s panem hejtmanem několik výjezdů po kraji. Dozvěděl ses o svém rodném kraji něco nového? Je něco, co tě zaujalo?

 

Hodně jsme s panem Grolichem řešili situaci na Znojemsku a problémy tohoto regionu. Celkově mě oslovila problematika vnitřních periferií a pomoc, kterou jim kraj nabízí nebo chystá.

 

Co ze stáže využiješ ve svém dalším studiu nebo ve své budoucí profesi?

 

Jednoznačně jsem získal větší přehled o fungování krajské samosprávy, což jednoznačně využiji při psaní diplomové práce.

  

Jak budeš na tuto zkušenost vzpomínat?

 

Jako na snad nejzajímavější týden v rámci celého studia.

  

A co bys doporučil ostatním, kteří přemýšlejí, že by se také přihlásili na nějakou stáž PročByNe?

 

Především být přirozený, ať už jde o videovizitku, tak na stáži samotné.

Stážista Matouš

Přihlas se na stáž i ty! Sleduj naši nabídku stáží nebo si napiš o tu vlastní vysněnou do Sběrny přání. 👍🏻